Porady literackie albo pytanie i odpowiedzi #2


Po nieco dłuższej przerwie na podsumowanie miesiąca wraca cykl, w którym stawiamy ważne pytania literackim autorytetom i próbujemy zgadnąć, co mają na myśli, wczuwając się w rolę delfickiej pytii. Mniej więcej.

Skoro ostatnio dość prozaicznie indagowaliśmy ich o pogodę, to może pora oderwać się od ziemi i ruszyć w gwiazdy? Jako astronom-amator nie przegapiłam oczywiście ostatnich doniesień o tajemniczej planecie X, która może tym razem istnieje. A w takim razie, drodzy pisarze: istnieje tym razem, czy jednak znowu nie istnieje?

Najpierw należy zapytać szacownego klasyka i pioniera lotów na Księżyc. Jerzy Żuławski i jego „Na Srebrnym Globie” co prawda nadal czeka u mnie na lekturę, ale zerknąć nie zaszkodzi. I cóż tam?

Marta znosiła zwykle milcząco podobne uwagi, ale teraz zerwała się nagle i przyskoczyła do Piotra z roziskrzonymi oczyma.

Czyżby zatem tym razem to nie była pomyłka? Na to wychodzi, skoro dotychczas znosiła, a teraz postanowiła jednak zabrać głos. Chyba, że ma już dosyć odkrywania tych nowych planet w naszym układzie, których jednak nie ma. Upewnijmy się może u mistrza Verne'a. W końcu również specjalista od podobnych wydarzeń.

Opowiadam rzeczy na pozór niemożliwe, które przecież są istotne, niezaprzeczone.

Czyli jednak, kolejne źródło przychyla się do zdania, że może coś w tym jest. Wypadałoby jednak, skoro nadal nie ma pewności, zapytać kogoś trzeciego. Nikt nie nada się lepiej niż wędrowiec po wielu egzotycznych w czasie i przestrzeni krainach, czyli Dante. W końcu sporo widział. Co on na to?

Znów moje oczy, z nimi dusza cała
Do mojej pani odwrócone były,
Całą uwagę tylko w niej utkwiły

Dantego średnio, jak widać, cała sprawa obchodzi. No cóż, zostawmy go w takim razie takiego zapatrzonego w Beatrycze, tylko cicho, żeby się nie zdenerwował, żeśmy mu przeszkodzili i przyłapali na gapiostwie. Czyli trzeba się chyba zdać na astronomów? 
 
 
 
A w dzisiejszym odcinku wystąpili:
 
 

Weź dokładkę!

11 komentarze

 1. Żuławskiego, Pyzo, przeczytaj i popełnij wpis o nim, proooszę :) Ciekawi mnie, jak go odbierzesz po tych wszystkich Lemach. Bo to ciekawa książka jest, ale więcej nic nie powiem, żeby nie sugerować.
  Na temat planety X "Emma" wypowiada się ustami pani Weston zupełnie nie na temat. Najwyraźniej astronomia nie leży w obrębie jej zainteresowań...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie, będzie, może nawet jakoś niedługo, w ramach wyczytywania zbiorów :). Już od dawna mam na niego chrapkę!

   Może to tylko taka szarada, w końcu to "Emma" :D.

   Usuń
 2. Ponieważ właśnie leżę w łóżku z gorączką, postanowiłam dołączyć do zabawy i zadać to pytanie mme de Motteville, damie dworu Anny Austriaczki i aż się uśmiechnęłam widząc odpowiedź:
  "Był z natury nieufny i największy wysiłek wkładał w obserwowanie ludzi by ich poznać, by się zabezpieczyć przed ich napaściami i intrygami, które knuto przeciw niemu."
  Planeta woli się trzymać z daleka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewentualnie to badacze się zabezpieczają, jakby tu udowodnić jej istnienie, by nie nadszarpnąć swojej reputacji ;).

   Dużo zdrowia!

   Usuń
 3. W pierwszym momencie zrozumiałam cytat z Dantego, jako właśnie, że on teraz się zakochał w pięknie tej planety. Choć wątpię, aby porzucił Beatrycze, więc może jednak Dante mówi, że planeta, planetą, a to co piękne i ważne jest blisko nas i powinniśmy na tym się skupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, może go źle zinterpretowałam, uprzedzona, że zapewne będzie patrzył w inną stronę :). A tu kto wie, może to taka zakamuflowana wiadomość o planecie, faktycznie.

   Usuń
 4. Zapytałam o to samo pana Astronoma i jego dzieci. "Poszli myśleć. Dotąd myślą,
  więc prosimy was o ciszę. Co wymyślą - to nam przyślą..." - chyba szybko nie poznamy ich odpowiedzi;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, jak pięknie wybrałaś adresata -- nie wpadłam na to, a przecież, kogóż by innego pytać :D. I odpowiedź bardzo adekwatna ;).

   Usuń
 5. 'Opowiadam rzeczy na pozór niemożliwe, które przecież są istotne, niezaprzeczone' - jakże trafnie powiedziane, muszę sobie to zapamiętać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, swoją drogą to bardzo ładne się wylosowało :). To z "20 mil podmorskiej żeglugi", bo niestety niczego kosmicznego w domu nie mam we własnym egzemplarzu ;).

   Usuń
  2. Tfu, "20 tysięcy mil..." oczywiście ;).

   Usuń